Čo tým myslíme, keď hovoríme o pojme UNSCHOOLING?

Filozofia Unschooling/ slobodného učenia/ odškolenia sa čoraz častejšie dostáva do popredia. Jedným z hlavných dôvodov procesu pretvárania klasického programu vzdelávania na Slovensku je aktuálna potreba žiakov, mladých ľudí vzdelávať sa inak. Zastaralý model minulosti, ktorý sa nepozerá na unikátne schopnosti jedinca, jeho talent, nepodporuje predstavivosť, kreativitu si žiada upgrade už dlhší čas.

Pozrime sa na príbeh zakladateľa projektu Uncollege.org Dale-a J. Stephens-a

Keď som mal 11 rokov, povedal som mojím rodičom, že nasledujúci rok už nebudem chodiť do školy. Smiali sa mi- že piatak nechce vstávať a ísť ráno do školy? Rozdiel medzi mojim príbehom a väčšinou mojich rovesníkov bol ten, že ja som mal plán a myslel som to vážne. Skončil som.

Vedel som, že chcem vyskúšať odlišný prístup učenia zvaný “unschooling” ( samo- riadiaca verzia domáceho učenia), ale čo som vôbec netušil bolo koľko krát počas života budem musieť vysvetľovať tento čin a čo presne unschooling znamenal. Ak by som mal za každé dostať “deseticent”, tak by bol môj plán odísť do dôchodku oveľa kratší.

OSDC_EDU_Unschooling_520x292

Unschooling je jedným z tých slov, o ktorých si veľa ľudí myslí, že má samo vysvetľovaciu definíciu- un/ne + school/škola sa rovná opaku school/školy. Mnoho ľudí dokonca predpokladá, že je škodlivé alebo vytvára bariéru pri učení. Samozrejme, že obe tvrdenia nie sú pravdivé a keď sa prekopete trošku hlbšie zistíte, že unschooling nie je vôbec o tom, robiť niečo mimo školu. Ide vo všeobecnosti o podporu vlastnoručne riadeného procesu učenia sa a celoživotného vzdelávania.

Ak je pre teba termín unschooling novinkou a máš pár minutiek, prečítaj si tento zoznam najčastejšie kladených otázok. Naučíš sa základy a prinajmenšom pridáš ešte jeden pôsobivý “faktoid” do svojho trivia tímu.

Čo je samo riadiaci proces učenia?

Nie je to nová metóda vzdelávania. Je podobná iným prístupom známych ako zážitkové učenie alebo učenie zamerané na riešenie problémov. Všetky prístupy majú jednu spoločnú, základnú podmienku : proces učenia začína so študentom. Namiesto toho, aby učiteľ povedal študentovi čo sa učiť, učiteľ pomáha študentovi učiť sa to, čo sa študent chce naučiť. Tu je definícia z pedagogickej literatúry z roku 1970, ktorá hovorí:

V najširšom význame samo riadiaci proces učenia opisuje proces, pri ktorom jednotlivci prevzali iniciatívu s pomocou druhých, diagnostikovaním ich vzdelávacích potrieb, formulovaním vzdelávacích cieľov, identifikovaním  ľudských a materiálnych zdrojov pre učenie, výber a implementovanie vhodných stratégií učenia sa a vyhodnocovanie výsledkov vzdelávania.

Aj napriek tomu, že jednotlivci prevezmú iniciatívu naštartovať ich proces učenie, sebavzdelávací prístup ďaleko od samotárskej činnosti. Inými slovami, nezamkneš sa vo svojej izbe a pokúšaš sa stať vzdelaným človekom s ničím viac než svojou fantáziou a veľkou hromadou kníh. Unschoolers študentov vedú tréneri, učitelia, mentori a ďalší študenti. Oni sa tiež schádzajú v skupinkách, kde sa učia na rovnakú tému zdieľať výučbové ciele, zdroje a výsledky.

Patríš aj ty medzi unschooler študentov?

shutterstock_137694665

Ak si sa sám niekedy niečo naučil, či už je to pliesť, hrať na hudobný nástroj, alebo postaviť jadrový reaktor v garáži si tzv. unschooler. Keď hovoríme, že chceme podporovať unschooling, to znamená, že chceme, aby ľudia spoznávali rozsah do akej miery sa každý zaoberá sebavzdelávaním a skvalitnili tak, vďaka tomu svoje životy, osobné tak aj profesionálne. Ak sa môžeš naučiť sám variť a stať sa najlepším kuchárom medzi svojimi priateľmi, alebo naučiť sa spievať a stať senzáciou na youtube, tak neexistuje dôvod, prečo nemôžeš naučiť sám seba komplexné zručnosti, ako napríklad v pokročilej fyzike a stať sa budúcim Newtonom.

So zdrojmi, ktoré sú dnes k dispozícii, je možné takmer všetko, ak unschoolers pochopia know how, vyjdú von a urobia z nich čo najviac. 

Celý článok v originálnej verzií si môžeš prečítať aj TU

“Pravým znakom inteligencie nie sú vedomosti, ale predstavivosť.” – Albert Einstein

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s