Pohľad tínedžera na svet sociálnych médií

Pred istým časom sa mi do rúk dostal článok o americkom študentovi menom Andrew Watts. Prečo ma tak zaujal? Tento mladý muž totiž 2. januára publikoval svoj blog  “A Teenager’s View on Social Media,” v ktorom skúmal aplikácie, ktoré výrazne ovplyvňujú život mladých ľudí v Amerike. O pár dní neskôr jeho článok dosiahol vrchol – neuveriteľných 120,269 videní. 6. mája oslávil 20 rokov a preto som sa rozhodla jeho článok preložiť a zdieľať tiež:). A slovami autora “This is a story of social media fame — all its triumphs and troubles, and the simple blog post that changed my life.

“Napísané samotným tínedžerom”

Pomerne často čítam články o technológií a vidím mnoho autorov pokúšajúc sa pitvať alebo popísať dospievajúce publikom a to najmä v súvislosti so sociálnymi médiami. Napriek tomu by som rád videl príspevok samotného tínedžera pridaný do ich diskusie. Práve to je to miesto, kde by som rád ponúkol svoj skromný príspevok.

V záujme transparentnosti, som 19 ročný muž, ktorý navštevuje The University of Texas v Austin. Extrémne ma zaujíma úloha sociálnych médií v našej spoločnosti, ako aj to ako sa v súčasnosti vyvíja. To znamená, že názory, ktoré sa tu vyskytnú sú moje vlastné, vyplývajú z pozorovaní nie len mojich zvykov ale aj návykov mojich rovesníkov.

Tento článok nebude využívať žiadne štúdie, dáta, zdroje a iné…A to preto, že tieto informácie môžete ľahko získať z akejkoľvek inej webstránky o technológiách a analyzovať ich odtiaľ.

Som tu preto, aby som vám poskytol iný pohľad, ktorý vychádza z môjho života v rámci spomínanej “značne vytúženej” vekovej skupine. Ako už bolo povedané, ja nie som expert na túto tému a som si istý, že tam budú dáta, ktoré vyvracajú niektoré z bodov, o ktorých píšem, ale je to práve to, čo som si všimol.

Myslím si, že najlepší spôsobom ako k tomu pristupovať je rozobrať si jednotlivé siete sociálnych médií a osobitné pozorovania/ pohľady, ktoré som roky zbieral.

Facebook facebook_like_logo_1

Stručne povedané, mnohí trafili klinček po hlavičke- Facebook je pre nás mŕtvy. Je niečo, čo sme všetci používali na strednej škole pretože to bolo “cool” ale teraz sa naň pozeráme ako na trápnu rodinnú večeru, z ktorej nemôžeme utiecť. Je to čudné, niekedy až otravné mať v súčasnosti Facebook. Ako už bolo povedané, ak nemáte Facebook, tak je to dokonca viac divnejšie a otravnejšie. Divné preto, že cítite sociálny tlak za otázkou “Každý má facebook, prečo nie ty?” a otravné preto, že budete musieť na otázku odpovedať každému v triede koho stretnete a bude sa chcieť s vami priateliť alebo vás tam nájsť.

Facebook je u nás používaný hlavne vďaka svojej “skupinovej” funkčnosti. Poznám množstvo spolužiakov, ktorí chodia na Facebook iba kvôli tomu, aby skontrolovali skupiny, ktorých sú súčasťou a potom sa rýchlo odhlásia. V rámci tejto časti Facebook “žiari”- skupiny nemajú za sebou rovnako komplikované algoritmy ako majú “Novinky”. Je veľmi jednoduché vidieť novú informáciu, ktorá je zverejnená v skupine bez toho, aby sme sa museli prehrabávať tonami príspevkov a reklám, na ktorých nám nezáleží.

Posielanie správ na Facebooku je tiež mimoriadne populárne medzi našou vekovou skupinou. Hlavne preto, že nám poskytujú spôsob ako prehovoriť k tým ľuďom, od ktorých nám nie je naozaj pohodlné si vypýtať telefónne číslo, ale komfortné dosť na to, aby sme im poslali žiadosť o priateľstvo.

Facebook je často odrazovým bodom pre mnoho ľudí, ktorí sa vás snažia nájsť online, jednoducho preto, že všetci okolo ho majú tiež. Ak by som vás raz stretol na nejakej párty, nebudem vás vyhľadávať a overovať na Twitteri alebo Instagrame na to, aby som zistil kto ste. Miesto toho sa mnohí rozhodnú pre jednoduchosť Facebooku a silu vyhľadávacej funkcie, ktorá vám dá výsledky ľudí, ktorých máte skutočne šancu poznať (nie ako Instagram, ktorého vyhľadávacia funkcia, aj keď sa v poslednej aktualizácií mierne zlepšila, ponecháva mnohé žiadúcim).

Instagram

Instragram je z ďaleka najviac používaným outletovým sociálnym médiom v rámci mojej vekovej skupiny. Prosím, všimnite si tú rozvláčnosť – najviac používané, outletové sociálne médium. To znamená, že aj keď je väčšina ľudí na Facebooku, aj napriek tomu “vešiame” veci na Instagram. Vždy ma fascinovalo vidieť ako kamarátka s 1500 priateľmi na Facebooku dostane 25 lajkov na fotku a na Instagrame (kde má 800 sledovateľov) ich dostane 253. Mám niekoľko teórií na to, prečo sa to mohlo stať:

 • Nie som vydesený z toho, že ak sa mi niečo páči na Instagrame, tak sa to objaví v niekoho novinkách a buď si z toho ľudia urobia screenshot, že sa mi to páči alebo na to neskôr budú poukazovať. To isté platí pre komenty.
 • Nie som pod takým tlakom, keď chcem niekoho nasledovať na Instagrame, čo znamená, že môj zdroj sa obvykle skladá z obsahu, ktorý chcem vlastne vidieť. Ako už bolo povedané, vraciam sa spät a prechádzam si aplikáciou, ktorej obsah ma baví viac ako tam, kde musím hľadať jeden výnimočný.
 • Obsah Instagramu je väčšinou vo vyššej kvalite. Ľudia si trpezlivo vyberajú svoje fotky s filtrami, používajú rozličné nastavenia jasu, kontrastu ( je to dokonca jeden z krokov ako postnúť fotku) atď. preto aby obrázky vyzerali najlepšie ako je možné. To znamená, že obsah na Instagrame je normálne “lepší”, čiže je viac pravdepodobné, že sa vrátim späť k aplikácií.
 • Instagram nebol doteraz zaplavený staršou generáciou (Instagram nemá každý), to znamená, že je to “hip” a “cool” pre mladšie davy. Avšak, je dosť populárny na to, že ak máte smartfón je takmer neslýchané pre vás nemať Instagram, ak nie na fotenie, prinajmenšom na označenie ľudí na fotografiách.
 • Ďalší bod: označovanie. Nemusím neustále kontrolovať Instagram, aby som sa uistil, že som bol označený na nejakej nežiadúcej alebo zlej fotke. A to preto, že ich nemôžete vidieť len tak jednoducho v novinkách, a vytvára tak celý zážitok oveľa viac súkromnejším. Vyzerám divne na fotke, ktorú si zdieľal? Koho to zaujíma- Ak chcem, môžem vymazať označenie, ak ma to skutočne rozčúlilo bez strachu, že priatelia v mojich sociálnych kruhoch uvidia ten post skôr ako ja. Viem, že Facebook má tú schopnosť nechať skontrolovať každú fotku, na ktorej ste označení pred tým, než sa objaví na vašom profile, ale mnoho ľudí, ktorých poznám to nemá sprístupnené alebo vôbec nevedia, že to existuje.
 • Ľudia na Instagrame nezdieľajú 10 000 krát za deň. Mnoho z nich je oveľa viac slušnejších na to, čo zdieľajú a robia to buď raz za deň, niekoľko krát za týždeň a pod. To znamená, že tam nie je neustály tok obsahu, ktorý sa mi tam ukazuje zakaždým, keď otvorím aplikáciu, a je možné aby som ich dohnal s mojimi Instagramovými novinkami.
 • Na Instagrame nie sú žiadne odkazy, čo znamená, že nie som neustále spamovaný rovnakou reklamou, hroznými článkami a klebetníkmi alebo tzv. Buzzfeed o “28 dômyselných veciach pre vášho psa, o ktorých ste netušili, že ich potrebujete”. instagram-logo

To sú niektoré z dôvodov, prečo mnoho ľudí v mojom veku má tendenciu používať Instagram viac ako Facebook. Všetko robí aplikáciu menej komerčnú, viac zameranú na obsah, to znamená, že viac tínedžerov inklinuje k tomu, že ju navštívia. Keď aplikáciu navštívime, je pre nás oveľa príjemnejšou skúsenosťou, sme viac naklonení k tomu, aby sa nám príspevky Páčili a komunikovali s nimi. To zvyšuje našu interakciu s aplikáciou, to znamená, že ju budeme využívať viac etc.

Facebook dostáva všetky fotky, ktoré sme nafotili- dobré aj zlé. Zatiaľ čo Instagram dostáva len tie, ktoré naozaj zhŕňajú udalosť, na ktorej sme boli. Je oveľa viac pretriedený, úprimne ľudia strávia oveľa viac času nad titulkami tak, aby ich vytvorili podstatné a vtipné. Na Facebook hádžeme všetko čo máme, tak že ľudia môžu označiť jeden druhého a ukázať členom svojej rodiny, že stále žijeme.

Množstvo mladších ako som ja (10-16 rokov), s ktorými som sa o tomto rozprával ani nemá Facebook-  Instagram je všetko čo potrebujú.

Twitter

Úprimne, mnohí z nás nerozumejú tomu, o čom vlastne je Twitter. Vždy existuje nejaká základná skupina na škole, ktorá ho využíva veľmi svedomite na zdieľanie a ďalšia skupina, ktorá ho využíva jednoducho na na pozeranie a na zdieľanie zdielaného. Okrem toho, mnohí Twiter nepoužívajú. Tak isto nie je úplne jednoduché nájsť priateľov na stránke, mnohí využívajú Twitter, na to, aby sa posťažovali na školu, v prostredí, kde to ich rodičia, členovia rodiny (nie nutne zamestnávatelia) pravdepodobne nebudú vidieť. 2dDdk-Uh

Twitter je miesto, kde môžte sledovať/byť sledovaní partiou náhodných cudzincov, napriek tomu máte stále svoju identitu, ku ktorej ste pripojení (toto rozlíšenie bude neskôr dôležité). Vaše “tweets” sú ľahko vyhladatelné na Twitteri, čo môže byť dobre, ale aj nie, ak chcete byť samým sebou, a nebyť sledovaní okolím, keď sa snažíte získať prácu. Na rozdiel od ostatných, Twitter sa využíva podobne ako Facebook- zdieľate s predpokladom, že jedného dňa to váš zamestnávateľ bude môcť vidieť.

Tak potom existujú tri hlavné skupiny používateľov Twitteru: tí , ktorí ho využívajú na sťažovanie/vyjadrenie samých seba, takí, ktorí zdieľajú s predpokladom, že ich perspektívny zamestnávateľ bude eventuálne vidieť čokoľvek čo hovoria a takí, ktorí sa len jednoducho pozerajú na ostatné tweets a občas zdieľajú zdielané.

Snapchat

Snapchat sa rýchlo stáva jednou s najpoužívanejších sociálnych sietí, najmä s príchodom projektu “Môj príbeh”. Ak by som mal rozanalyzovať párty večer s kamarátmi vo význame sociálnych médií, tu je ako by to vyzeralo:

 • Zverejníte ako sa chystáte na večierok, ako idete na večierok, ako sa zabávate na párty, odchádzate na konci párty a zobúdzate sa ráno po tom, ako párty skončila na Snapchate.
 • Na Facebook postnete roztomilé, pózerske fotky, ktoré ste nafotili počas párty so svojimi priateľmi v rámci niekoľkých momentiek (rozhodne nie alkohol na týchto fotkách).
 • Na Instagram vyberáte tú najroztomilejšiu z hromady fotiek, ktorú zdieľate na svojej sieti.

Snapchat je miesto, kde môžeme byť naozaj sami sebou a zároveň sme stále prepojení k našej sociálnej identite. Bez nepretržitého sociálneho tlaku v počte sledovateľov alebo Facebook prateľov, nemám neustále vystrčených týchto ľudí pred sebou. Namiesto toho, Snapchat je tak trochu osobnejšia sieť priateľov, ktorí ak ma vidia zabávať sa na party, tak je mi to jedno.

Snapchat-logoNa žiadnej inej sociálnej sieti (okrem Twittera možno) je prijateľné zdieľať “Taaaak strašne sa nudím” fotky ako na Snapchate. Nie sú tam Lajky, o ktoré sa musíte strachovať, alebo komenty – s tým sa tu nestretnete. Snapchat má k sebe pripojený oveľa menší sociálny tlak v porovnaní s ostatnými sociálnymi sieťami tam vonku. To je práve to, čo robí Snapchat tak závislým a oslobodzujúcim. Ak napr. nedostanem žiadne Lajky na fotku na Instagrame alebo príspevok na Facebooku v rámci 15 minút, môžete sa so mnou staviť, že to vymažem. Snapchat takou aplikáciou vôbec nie je a skutočne sa zameriava na vytváranie tzv. Príbehu dňa z vášho života, a nie zlatý klinec programu, ktorý je filtrovaný/vymenený/dosadený. Ste to reálne vy.

Ešte jedna rýchla vec o Snapchate-  Viem len o hŕstke ľudí (vrátane mňa), ktorí veria, že Snapchat vymazáva vaše fotografie. Všetci ostatní si myslia, že Snapchat má nejakú tajnú databázu niekde, na ktorej má uložené všetky naše fotografie. Zatiaľ si nechajme túto debatu na neskôr, je ale bezpečné tvrdiť, že ak sa aj stane, že niektoré fotky uniknú, alebo vznikne diskusia o zabezpečení aplikácie, je nám to skutočne jedno. Neposielame sem obrázky našich bezpečnostných kariet, posielame sem “selfies” a fotky, kde máme 5 briad.

Tumblr tumblr-logo

Pamätáte si ako som v sekcií o Twitteri vravel, že “Twitter je miesto, kde môžte sledovať/byť sledovaní partiou náhodných cudzincov, napriek tomu máte stále svoju identitu, ku ktorej ste pripojení”, tak Tumblr je práve miesto, kde sledujete/ste sledovaní partiou náhodných cudzincov, zatiaľ čo vaša identita nie je k tomu prepojená, nikto o vás nemusí nič vedieť. Tumblr je niečo ako tajná spoločnosť, kde je každý, ale nikto o nej nehovorí. Je miestom, kde ste skutočne samým sebou a obklopený sebou (prostredníctvom ľudí, ktorých sledujete), vďaka ľuďom, ktorí majú podobné záujmy. Často sa naň pozerá ako na “miesto s vyjadrením slobody názoru”, kde vzhľadom k nedostatku identity, môžete byť skutočne kýmkoľvek chcete.  Jediné URL adresy, ktoré poznám zo skutočného života sú moji blízki priatelia a naopak.

Naviac, ak vás niekto nájde na Tumblr, je jednoduché zmeniť svoju URL adresu. Vaše meno nie je vôbec prepojený na profil, ktorý používate, takže bez URL adresy bude celkom náročné vás opäť vyhľadať, špeciálne pre typických rodičov “sliedičov”. To skutočne pomáha vytvárať sieť takým miesto,  kde ľudia môžu zdieľať a zároveň podporovať iné príspevky.

Na stránke môžeme vidieť množstvo interakcie v podobe “reblogov”, pretože ľudia sa kŕmia iba takými novinkami, ktoré ich zaujímajú (a je tam väčšia pravdepodobnosť, že vás podporia Lajkom/reblogom). Nebudem hovoriť veľa o socializácií- aspoň nie spôsobom ako je zadefinovaná v rámci našich sociálnych médií- nachádza sa na stránke, ale ľudia naozaj môžu ľahko stretnúť tých, ktorí majú podobné záujmy v rámci celého sveta. To robí aplikáciou veľmi lákavým miestom pre mnoho tínedžerov, ktorí sa pripoja len preto, aby získali nových kamarátov.

Yik Yak XP1PspM3

Yik Yak je pomerne novým súperom, však už tona priateľov na škole má túto aplikáciu. Stáva sa tak návykovou, pretože sa zameriava výhradne na obsah vašich príspevkov, nie sú tam žiadny ľudia, ktorí by vás sledovali, žiadne profily, nič. Čokoľvek vtipné/podstatné je viditeľné na vrchu apky, všetko ostatné na spodku, a je jedno či to píše práve Kanye West alebo nejaké náhodné decko, ktoré nikdy v triede nerozpráva.

Poznám reklamu, ktorú často vidím na Twitteri pre Yik Yak, ktorá hovorí niečo v duchu “Každý je na tom pred tým, ako začne hodina”. Môžem 100% znovu potvrdiť, že je to pravda. Každý je na tom aj počas vyučovania, hovoria o hodine, na ktorej práve sú. A každý je na tom akonáhle vyučovanie skončí, aby zistil čo všetko sa deje v okolí školy.

Aj keď zatiaľ nedosiahol popularitu ostatných sietí, Yik Yak je silným protivníkom, ktorého ľudia skutočne využívajú.

Často vidím príspevky, kde ľudia bojujú o zachovanie anonymity s ďalšími aplikáciami ako je napr. Secret. Môžem vám povedať, že nepoznám jedinú osobu, ktorá používa túto aplikáciu. Ľudia neustále odkazujú Yak medzi sebou, alebo posielajú screenshoty. Ešte som nikdy nepočul o horúcej novinke, ktorá by bola na Secret, o ktorej by každý rozprával.

Negatívnou stránkou Yik Yaku však je to, že aplikácia je nepoužiteľná počas školských prázdnin. Yik Yak je dobrý práve vtedy, keď sa nachádzate v rádiuse 10 míľ okolo vás, takže ak sa nachádzate v oblasti s nízkou populáciou Yik Yak používateľov, nebudete túto aplikáciou moc využívať. To isté sa nedá povedať o sociálnych médiach, o ktorých tu píšem.

Medium Io6eZONw

Mnoho z mojich rovesníkov hľadá platformu k začatiu písania vlastného blogu, ktorý by mohli zdieľať medzi svojich priateľov a rodinu. Keď počujem mojich priateľov, ako o tom hovoria, automaticky myslia na vytvorenie WordPress stránky. Z nejakého dôvodu sa WordPress javí ako viac “sofistikovaná” webstránka, na ktorej si môžete založiť blog. Ostatní, ktorí majú skúsenosť s Tumblr si tam rozhodnú otvoriť samostatný blog, taký ktorý nie je prepojený na ich “osobný” blog v rámci platformy.

Avšak po tom, čo som predstavil Medium mojim rovesníkom, už som ich nevidel navrátiť sa spať, pokiaľ hovoríme o platforme publikovania blogu.

Čo robí Medium dobre, je funkcia “recommend” (odporúčam). To neuvidíte v rámci WordPressu (okrem typických tlačidiel na zdieľanie webových stránok) a to je skutočne to, čo robí Medium komunitou, nie iba skupinku individuálnych stránok. Mať jednoduchý “follow” systém robí aplikáciu takou, že sa na ňu môžete kedykoľvek vrátiť napriek tomu, že sa nechystáte napísať blog. Medium taktiež kladie dôraz na komentáre hneď vedľa textu (na rozdiel od dlhého úseku komentárov na konci textu).

Jedinou výzvou pre Medium je  stať sa známejším medzi publikom tínedžerov. Usporiadanie webstránky ako aj obsah, to všetko je tam, jediné čo je potrebné je to, aby bola stránka poznateľná aj pre našu vekovú skupinu.

Mám pocit, že s pribúdajúcim časom, stále viac tínedžerov začína objavovať Medium, množstvo mojich rovesníkov bude blogovať práve tu.

Ostatné

Tu sú ďalšie sociálne siete, ktoré používajú niektorí dospievajúci, ktoré v skutočnosti nevyžadujú plnohodnotnú diskusiu.

 • Linkedin. Musíme to mať, tak to máme. Mnoho ľudí čaká až na výšku, kým si Linkedin zriadia.
 • Pinterest. Ovládnutý hlavne ženským pohlavím. Pre tých, ktorí majú diletantsko/hipsterské zameranie.
 • Kik. Je to aplikácia na posielanie správ, ktorá sa používa na posielanie správ ľuďom na Twitteri predpokladám? Nepoznám nikoho, kto ju používa. Vždy keď niečo počujem o tejto aplikácie, je to v rámci vtipu “Aye got Kik?”Je to pre mňa naozaj ťažké to tu opísať ale to nie je veľmi podstatné.
 • WhatsApp. Sťahujete si ju keď idete do zahraničia, používate ju tam až kým sa nevrátite k iMessage alebo Facebook Messengeru, potom ju vymažete. Poznám tony priateľov, ktorí aplikáciu využívajú na komunikáciu s ľuďmi, s ktorými sa zoznámili v zahraničí, ale mám pocit, že Messenger ho začína zatieňovať. Pre zahraničných študentov, je však WhatsApp ústredným nástrojom, o ktorom som počul a je skutočne užitočný.
 • GroupMe. Zďaleka najviac používaná skupinová aplikácia pre správy na škole. Každý ju má, používa ju a zbožňuje ju. Podporuje GIF, má schopnosť Lajkovať iné správy, dokonca tak triviálne veci, ako je možnosť zmeniť si svoje meno medzi viacerými skupinovými chatmi, to všetko robí aplikáciu užitočnú a zábavnú zároveň. GroupMe funguje prakticky na akomkoľvek telefóne alebo zariadení, desktop, iPhone, Android, a taktiež môže fungovať aj ako správa pre tých, ktorí nemajú smartfón.

Originálny článok nájdete TU

P.S. Blog je naozaj rozsiahly, mnohým môže byť užitočný a edukačný zároveň. Budem vďačná za akékoľvek vaše postrehy. Text som prekladala medzi tréningovými prestávkami  a hokejovými zápasmi, tak ma prosím lingvisti ospravedlňte za preklepy a gramatiku. 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s